מיזם "מאווירים את זה הלאה"


במסגרת מיזם "מאווירים את זה הלאה", שנועד להביע הוקרה למחנכים, ולחזק את הקשרים בין צה"ל למערכת החינוך, פתח חיה"א את שעריו ל-1200 אנשי חינוך שהתארחו בשמונה בסיסים שונים לשיחה עם מפקדי הבסיסים, היכרות עם הבסיסים ושיח בנושא חשיבותו של המחנך-מפקד בעיני הנוער הישראלי תוך העברת מסר למורים שהשפעתם מוערכת וניכרת בעשייה החינוכית והביטחון הלאומי. ההחלטה על המיזם התקבלה לרגל 70 שנה לחיל האוויר, במטרה להראות, כי הצבא הוא רק המשך של העשייה במערכת החינוך ושילוב של ערכים מהבית, כשהתוצאה היא אזרחים ואזרחיות טובים וטובות יותר. במסגרת המיזם  התארחו השבוע )12.6) מחנכות נציגות השוחרות (לימור, ליאת קרן וליאת), בבסיס יב"א (יחידת בקרה אווירית) במירון. הביקור החל במפגש עם מפקד הבסיס, שהעביר מצגת והסברים מרתקים אודות הבסיס, ונמשך בסיור מודרך ברחבי הבסיס, בו הבינו המחנכים כי "העיניים של המדינה" על מפת השמיים הם לא אחרים מאשר נערים ונערות, בוגרי תיכון מוכשרים מקצועיים ובעיקר מלאי אחריות מא' ועד ת'.. 24/7 על הגנת מדינתנו.
בתום הסיור, התנהל שיח בין מפקדי הבסיס והמורים, (שכללו גם מנהלים מאיזור הצפון – פסגות, שלומי וחורפיש), שכלל דיונים "בשולחנות עגולים" על משמעות המחנך-מפקד, על "חיזוק החוזקות", חווית ההצלחה בחינוך והאתגרים בחינוך. המחנך בדיוק כמו המפקד משמש דוגמא אישית, מודל לחיקוי, בעל דרך ארץ, קשוב, ממוקד ומתייחס לתפקידו כשליחות. בדיון על הצידה לדרכו של הבוגר לשירותו הצבאי, עלה כי המחנכים שואפים להעניק לבוגר אחריות אישית, מקצוענות, בטחון עצמי, יכולת עמידה בפני אתגרים, תחושת מסוגלות וקריאטיביות (חשיבה מחוץ לקופסא).
לסיכום, חיל האוויר אכן חיבק במיזם נפלא זה, את מורי ומורות ישראל, הוקיר למחנכים תודה על הטמעת הערכים והמקצועיות בתלמידיהם, המגיעים בחלקם לתפקידי מפתח משמעותיים ומאתגרים בצה"ל. "מערכת החינוך היא נושאת המטוסים של מדינת ישראל, ובזכות המורים יש לנו כלכלה יציבה, מדינה חזקה וצבא איכותי עם חיל האוויר מהטובים בעולם" (נפתלי בנט בהתייחסו למיזם).