שוחרי ציון חזרו מארה"ב

משלחת של 9 שוחרים מביה"ס הרב תחומי למצוינות ולמנהיגות חברתית – "שחקים", חזרה ממסע ציונות בניו ג'רזי שבארה"ב.

מסע זה יצא לפועל לאחר 4 שנים של תכנון ובנית תוכנית אב הכוללת שיתופי פעולה על בסיס ערכי- ציוני – יהודי בין הקהילות במסגרת "שותפות ביחד".

המארחים הגדירו את המשלחת כחלוצה ומרגשת ונתנו את הסכמתם להמשך שיתופי פעולה עתידיים.

 

את הרעיון הציע מנהל ביה"ס אבי מנשס עם חזרתו ממשלחת מנהלים לארה"ב לפני כ 6 שנים, כאשר למד את נושא השותפות בין קהילת יהדות ניו ג'רזי לזו של נהריה.

לדברי מנשס: "הפעילות לה נחשפתי הייתה מרגשת ואיכותית אלא שהייתה חסרה חוליה משמעותית הנוגעת לחינוך ערכי ציוני בקרב בני הנוער מגיל החטיבה העליונה. גיל משמעותי מאוד בו הבוגר מעצב את דמותו העתידית.

לנו במדינת ישראל חשוב מאוד הקשר עם יהדות התפוצות וחובתנו ליצור את הקשרים והמחויבות ההדדית בין הקהילות למען עתיד המדינה והעם היהודי.

 

משלחת שוחרי ציון

 

היה ברור לי מלכתחילה שהצעת רעיון זה יהיה על בסיס שיתופי פעולה עם שוחרי חיל האוויר, כאשר הרעיון המרכזי הוא ליחצן את מדינת ישראל בכלל ואת חיל האוויר בפרט על בסיס ערכי – ציוני – יהודי, בתקווה שפעילות זו תחזק את הערבות ההדדית והמחויבות של כל יהודי לעתידה של המדינה ולמעורבותו הפעילה בה".

 

הרעיון וההצעה של מנשס עברו לידיה המיומנות של הגב' מרסדס חדד ויחדיו החלה להירקם הצעה אופרטיבית מול השותפים שבארה"ב.

הגב' מרסדס חדד:" השוחרים הרשימו וריגשו באופן יוצא מגדר הרגיל את כל הקהלים בפניהם הופיעו: ילדים ובני-נוער, צעירים ומבוגרים, יהודים ולא יהודים. בימים אלה בהם נשמעים הקולות נגד המדיניות ששל ישראל והפעילות של BDS , השוחרים שלנו מילאו תפקיד הסברתי חשוב מאד.  המשלחת חשפה את ישראל היפה, הנאורה וההוגנת, לצד העיסוק בטכנולוגיות המתקדמות של חיל האוויר. קשרים תרבותיים וטכנולוגיים נרקמים בימים אלה בין "שחקים" לבין בתי-ספר יוקרתיים בניו-ג'רזי".

משלחת "שוחרי ציון" עברו מיונים קפדניים אשר כללו ידע היסטורי על מדינת ישראל, ידע על צה"ל בכלל ועל חיל האוויר בפרט, יכולות ייצוגיות, שיח באנגלית שוטפת, מנהיגות ומצוינות אישית.

 

את ההכנות והסדנאות ניהולו הגב' מרסדס חדד מטעם "שותפות ביחד" והן הגב' מילה זגורי מטעם ביה"ס אשר הינה רכזת המשלחות והשגרירים הצעירים הבית ספריים.

עשרות רבות של שעות הכנה וסדנאות עברו השוחרים עד אשר הגיעו לרמת מצוינות נדרשת.

 

במסגרת ההכשרה "שוחרי ציון" נפגשו עם ראש העיר מר ג'קי סבג אשר נתן להם עצות מניסיונו העשיר, בנוסף הציגו השוחרים את התוכנית מול הוריהם הנרגשים והשיא היה הצגת רציונאל המשלחת בפני מכובדים שבראשם עו"ד רווית דום – מנכ"ל קבוצת עמל, בפני פרופ' אורית חזן מהטכניון, ועוד רבים אחרים.

 

מנשס סיכם ואמר: "זוהי תחילתה של דרך להעצמת ערבות הדדית חובקת עולם, למען מדינת ישראל, והננו מצפים לבאות".